FIDE World Youth & Cadets Chess Championships, Porto Carras, Grecja – 24.10-06.11.2015

Bartosz Fiszer zdobywcą brązowego medalu na Mistrzostwach Świata Juniorów 2015

Początki

Rozpoczynamy podróż do Grecji na Mistrzostwa Świata wylatując z Warszawy przez Frankfurt do Salonik. Następnie podróż autobusem z lotniska do hotelu Sithonia w kompleksie wypoczynkowym Porto Carras Grand Resort. I tu ciekawostka … tak właściwie gdzie jesteśmy?

Powtarzając za wiki: Porto Karas (gr. Πόρτο Καρράς), także Limani Karas (gr. Λιμάνι Καρράς) – kurort w Grecji, nieopodal miejscowości Neos Marmaras, na półwyspie Sithonia, ok. 100 km na południe od Salonik. W 2011 roku miejscowość liczyła 95 mieszkańców.
Okiem turysty znajdujemy się na zamkniętym terenie kompleksu hotelowego, do którego można się dostać tylko przez bramę wjazdową ze szlabanami. Dwa duże hotele Sithonia i Meliton oraz Olimpic Hall tuż przy marinie (porcie jachtowym).

Wikt i kąt do spania dla szachisty
No… tym razem nie ma co narzekać. Widoki super co można zobaczyć w galerii. Z pokoju (466) obrazek jak na stronie organizatora. Wikt też dobry. Jedyny mankament to ceny napoi … innych niż woda … która na szczęście tym razem (pamiętając Chorwację) jest dostępna przy każdym posiłku. Pokoje duże w naszym przypadku z widokiem na morze. Choć najładniejszy widok ma Pani Ogłaza z dziećmi, widząc tylko plażę, morze, wyspę Kelifos oraz na horyzoncie brzeg półwyspu Kassandra.

Przygotowania
Wyjazd bez wsparcia trenerskiego jest oczywiście możliwy, ale wskazane jest przygotowanie przed rundą wraz z trenerem. Pozostaje internet i skype. Ale…ten internet w hotelu 5* jest bardzo iluzoryczny. W naszym pokoju łączność bezprzewodowa praktycznie nie istnieje. „Życie” ratuje kabelek LAN w ostatniej chwili zabrany z domu. Oczywiście w hotelu kabelków brak. Niektórzy szczęściarze informują że „u mnie działa”. Później w ciągu całego turnieju okazywało się że na internet nie zawsze można liczyć, nawet przez kabelek.

1 runda – 2015/10/25 15:00 niedziela
Khachatryan Narek S. (ARM)
Przeciwnik o którym nic nie wiemy. W grupie OpenU08 jest jeszcze jeden Ormianin, ale to z najwyższej półki. Wiec tym bardziej nie wiadomo czego się spodziewać.

2 runda – 2015/10/26 15:00 poniedziałek
James Youngji Oh (USA) USCF 1750
Według rankingu USCF piąty zawodnik spośród 16 reprezentantów USA w grupie U8. III kategoria szachowa USCF. 78 turniejów zarejestrowanych. I nic więcej.

Partia trwała 3:40.

3 runda – 2015/10/27 15:00 wtorek
Lystsov Leonid (RUS) 1633
Zaczynają się schody… Leonid jest brązowym medalistą Mistrzostw Europy Juniorów U8 2015 z Chorwacji sprzed miesiąca.

4 runda – 2015/10/28 15:00 środa
Navumenka Mikhei (BLR) 1555
Z deszczu pod rynnę. Po brązowym czas na złotego medalistę MEJ 2015 w Chorwacji. W czasie MEJ Bartek tylko z zawodnikiem Białorusi przegrał. Idąc na rundę Bartek powiedział „chciałbym się odgryźć”.

5 runda – 2015/10/29 15:00 czwartek
Samadov Read (AZE) 1409
No i do kompletu w piątej rundzie spotkanie ze srebrnym medalistą MEJ 2015 w Chorwacji. Jak na jeden turniej spotkanie wszystkich trzech medalistów MEJ i to w pierwszej połowie turnieju to może być nazbyt wiele… Bartek spotkał się już z Read’em w ostatniej rundzie MEJ. Wtedy partia zakończyła się remisem.

free day – 2015/10/30 piątek

Dzień wolny. Czas na trochę odpoczynku od codziennych wielogodzinnych partii.
W czwartek uzgodniliśmy wyjazd do jaskini Petralona (80 km od Porto Carras w kierunku Salonik). W odkrytej w 1959 roku jaskini odnaleziono najstarsze na terenie Europy skamieniałe kości człowieka sprzed blisko 800 tysięcy lat. Co ciekawe zwiedzanie odbywa się bez przewodnika tylko z „opiekunem” grupy, który pilnuje zachowania zwiedzających. Jaskinię można zwiedzić wirtualnie. W wycieczce wzięli udział: Weronika, Darek, Hubert i Bartek z rodzicami.
Zdjęcia z wycieczki (poza jaskinią w której obowiązywał zakaz wykonywania fotografii) można zobaczyć w galerii.

6 runda – 2015/10/31 15:00 sobota
Xu Jihan (CHN)
Ponownie zawodnik zagadka. W grupie wiekowej do lat 8 o zawodnikach zazwyczaj niewiele wiadomo. Szczególnie jeśli są spoza Europy. Jihan urodził się w 2008 roku. Ale Chiny i chińskie podejście do sportu (jakiejkolwiek dziedziny) zmusza do wystrzegania się pochopnych sądów.

Mimo teoretycznej przewagi gońca w takich końcówkach partia zakończyła się remisem. Późniejsza gra Jihana skłania do postawienia pytania: czy to przyszłoroczny mistrz świata?

7 runda – 2015/11/01 15:00 niedziela
Vanapalli Vishnu Surya (USA) USCF 1806
Kolejny zawodnik reprezentujący USA. Nie sposób z nimi nie zagrać. Jest szesnastu Amerykanów w turnieju Open U08. Vishnu posiada II kategorię USCF. Według rankingu USCF jest liderem Amerykańskiej reprezentacji. To będzie bardzo trudna partia.

No i zgodnie z przewidywaniami to była bardzo trudna partia. Bartek wychodząc stwierdził „wygrałem przegraną partię”.

8 runda – 2015/11/02 15:00 poniedziałek
CM Makkar Rajat (FRA) 1674
Znowu kolejny mistrz, tym razem Unii Europejskiej 🙂 z 2015 roku. Brązowy medalista mistrzostw Francji. Może być to ciekawa partia.

Ciekawa partia w której jedno bicie pionkiem zdecydowało o bezużyteczności obu białych wież i w ostateczności o przegranej białych.

9 runda – 2015/11/03 15:00 wtorek
CM Nachiappan Aghilan (USA)  USCF 1705
Trzeci przeciwnik Bartka z ekipy USA. Tytuł CM jednak zobowiązuje.

Długa i trudna partia w której siłę pokazał skoczek.
Wielka szkoda że wywalczone wygrane z Amerykanami nie przynoszą punktów ELO.
Od tego momentu zacznie się Azja.

10 runda – 2015/11/04 15:00 środa
CM Ochirbat Lkhagvajamts (MGL)  1420
Turniej wchodzi w najtrudniejszą fazę. Każda wygrana może dać medal, ale każda przegrana może daleko zepchnąć w klasyfikacji. Przeciwnikiem w tej rundzie jest zawodnik z Mongolii, siódmy w Mistrzostwach Azji. Tytuł CM Lkhagvajamts zdobył na Mistrzostwach Azji Szkół do lat 7 w roku 2014.

To była „dziwna wojna”. Obaj przeciwnicy bardzo nie chcieli przegrać tej partii. Przy równowadze partia zakończyła się remisem.

11 runda – 2015/11/05 10:00 czwartek
Bharath Subramaniyam H. (IND) 1602
Jak grać to o wszystko, jak spadać to z wysokiego konia. Przeciwnikiem Bartka w ostatniej rundzie na pierwszej szachownicy jest Mistrz Azji 2015.
Przypomina się nam partia ostatniej rundy MEJ 2014 w Batumi, gdy Kuba Chyży gra na pierwszej szachownicy. Przeciwnikiem był Ilya Makoveev. Jak bardzo sytuacja jest podobna… Mamy tylko nadzieję że wynik będzie inny…

Bartek wyszedł ze stwierdzeniem „zremisowałem przegraną partię”. Powiedział, że przeciwnik po uzgodnieniu remisu wskazywał mu ruch ratujący sytuację, lecz Bartek liczył ten wariant i niestety nie poprawiało to sytuacji czarnych.
Pozostało czekać na wyniki innych partii… pierwsza dobra wiadomość: remis na 4 szachownicy…następna dobra wiadomość: wygrana Amerykanina na 3 szachownicy… czekamy na wyniki przeciwników Bartka i Amerykanina….jest medal, dzięki przewadze we wskaźnikach.

Czas na wieści o reprezentacji
Wiadomości dobre mieszają się z tymi mniej radosnymi. Ale reprezentacja trzyma się razem.
WFM Alicja Śliwicka srebro, WFM Oliwia Kiołbasa piąta, Oskar Ogłaza szósty, Magda Harazińska dziewiąta, Mariola Woźniak dziesiąta. Wszyscy walczyli na miarę swoich możliwości tu i teraz. Oceny „znawców” będą pewnie różne. Ale my widzieliśmy ile reprezentanci Polski dawali z siebie. Jak wzajemnie się dopingowali, jak bardzo cieszyli się z sukcesów nie tylko swoich, ale także koleżanek i kolegów z reprezentacji.

Opadają emocje
Ostatni spacer na plażę. Szybka wycieczka do Neos Marmaras wraz z Piotrkiem Kejną i jego tatą stateczkiem. Ostatni zachód słońca za wyspą Kelifos. Ostatnie pamiątki … wspomnienia.

Zakończenie
Dekoracja zwycięzców Mistrzostw Świata Juniorów 2015 odbyła się w Olimpic Hall.
Podsumowując można powiedzieć „Indie, Indie, Indie”. Ale my Polacy także tam byliśmy. Spośród 36 medali dwa wracają z nami do Polski.

Dziękujemy
Największe podziękowania dla trenerów:
Marcin Maciąga – trener prowadzący, opieka trenerska w czasie mistrzostw,
Zofia Marks – pierwszy trener i stały opiekun klubowy,
IM Jan Adamski – trener wspomagający przed MEJ i MŚJ 2015.

strona organizatora www.wycc2015.org
wyniki końcowe grupy Open U08
wyniki polskiej reprezentacji
relacja na stronie PZSzach
relacja na stronie ChessBrains

galeria zdjęć z mistrzostw świata

 

Print Friendly, PDF & Email